Duyurular
   22 Mayıs Pazar Hz. Mehdi'nin kutlu doğumu.

   19 Mayıs Perşembe Kerbela şehidi İmam Hüseyin'in oğlu Hz. Ali Ekber'in kutlu doğum günü.

   13 Mayıs Cuma İmam Zeynel Abidin'in mübarek doğumu.

   12 Mayıs Perşembe Kerbela sakisi hz. Ebul fazl Celal Abbas'ın kutlu doğum günü.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   11 Mayıs Çarşamba İmam Hüseyin'in kutlu doğumu.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin biseti ve peygamberliğe seçilişi.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   4 Mayıs Çarşamba Peygamberimizin amcası, Hz. Ali'nin babası Hz. Ebu Talib'in vefatı.

   3 Mayıs Salı İmam Musa Kazım'ın Şehadeti.

   23 Nisan Cumartesi Kerbelanın kadın kahramanı Hz. Zeyneb'in şehadeti.

   21 Nisan Perşembe Hz. Ali'nin kutlu doğum günü.

   14 Nisan Perşembe Regaib Gecesi

   11 Nisan pazartesi İmam Ali Naki'nin şehadeti.

   8 Nisan Cuma bir rivayete göre İmam Muhammed Bakır'ın kutlu doğum günü.

   8 Nisan Cuma üç ayların başlangıcı ve Recep Ayına giriş.

   LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH, ALİYYUN VELİYYULLAH

   ALEVİLİK İSLAMIN ÖZÜDÜR

   17 Nisan Pazar İmam Hüseyin'in oğlu kerbelanın altı aylık şehidi Hz. Ali Askerin kutlu doğum günü.

   18 Nisan Pazartesi İmam Muhamemd Taki'nin kutlu doğum günü.

   26 Nisan Salı Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim'in 16 aylıkken vefatı.

   2 Mayıs Pazartesi Hz. Ali'nin mübarek eliyle Hayber kalesinin fethedilmesi.

Anket
Sizce Gadiri Hum'da Ne Oldu?
  • Hz. Muhammed s.a.a Allah'ın emriyle Hz. Ali'yi kendisinden sonra halife seçti.
  • Hz. Muhammed s.a.a Müslümanlara Hz. Ali'yi sevmelerini emretti.
  • Bilmiyorum
Video Galerisi
Alıntı Yazılar
Soner Yalçın
Panama Belgeleri’nin sırrı bu mektupta

Hüsnü Mahalli
Hüsnü Mahalli: Yok olmanın hafifliği

Fehim Taştekin
Kürt hesabı!

Alptekin Durusunoğlu
Suudilerin Hizbullah’a armağanı

Son Dakika Haber
    İslam, beslenme ve sağlık

Tarih : 17.12.2012 10:19:17

İslam, beslenme ve sağlık

İnsan ve diğer canlı varlıklar arasındaki en bariz fark, konuşma, düşünme ve yaratıcılık yeteneğidir. İnsan gerçekten olağanüstü bir varlıktır. O doğanın kural ve sırlarını keşfedebilir, bu konularda düşümekle, bilinmeyenleri keşfedip sırlarını ortaya çıkarabilir.

İslam dininin zuhur etmesi ve vahiy ayetlerin son İlahi resulü hz. Muhammed Mustafa’ya (sav) nazil olması ile insanoğlu, yaşamını ileriye ve kemale ulaştıracak olan hayati ve yeni ilkelerle aşina oldu.

İnsanın gelişmesi ve kemale ulaşması amacı ile yüce Allah, insan için bir takım yapıcı görevler belirledi. Bu bağlamda Allah teala insan için bazı görevleri emrederek, bazı hareketlerden men ediyor. Şüphesiz İlahi ahkamda ince ve zarif hikmetler gizlidir ki insan için bir takım faydaları bulunuyor. Tabi ki eğer insan bu emirlerin sınırını gözardı ederse, zarar görür ve bir takım erdemlerini kaybeder. Nitekim hz. Adem ve Havva’nın hikayesinde de böyle oldu.

Hz. Adem ve Havva’nın yaşam hikayesinden bir çok dersler alınabilir. Yüce Allah insanı yarattı ve meleklere ona secde etmesi emredildi. Bu konu insanın, varlık alemindeki kerameti ve konumunun yüceliğini gözler önüne seriyor. Fakat ne oldu da hz. Adem ve Havva, sahip olduğu yüce konumlarına karşın cennetten sürülüp yer yüzüne gönderildiler?

Hz. Adem’in ve daha doğrusu insanın ilk günahı, yüce Allah’ın yasakladığı meyveden yemesidir. Adem ve Havva, şeytanın vesveseleri ile Allah teala tarafından yasaklanan meyveyi yediler. Bu yüzden amellerinin kötü sonuçlarına katlanmak zorunda kaldılar. Yasaklanmış meyveden yemek, onları bazı manevi erdemlerden mahrum bıraktı ve yer yüzünde yaşamak gibi bir kadere katlanmak zorunda kaldılar. Başka bir ifade ile hz. Adem ve Havva yasak meyveyi yemenin ardından eski konumlarını kaybettiler ve yapmış oldukları isyan nedeni ile büyük zararlara uğradılar.

Belirttiğimiz gibi İlahi men edilenler kapsamında, insanoğlu bazı hareketlerden ve davranışlardan menedilmiştir. Bunlardan biri haram yemekten sakınmaktır. Bu konu İslam’da büyük önem taşıyor. İslam’ın bakış açısına göre haram yiyecekleri yemek, insanın ruhunu olumsuz yönde etkiliyor.

Haram ve helal olarak belirlenen zararlı ve yararlı yiyecekler ve içecekler, İslam dini öğretilerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bizler de bu sohbetimizde bu konulardan bazılarına değinmek istiyoruz.

Bilindiği gibi yemek yemek, canlı varlıkların yaşamlarını sürdürmek için gereklidir. Yüce Allah kuran kerim’de insanları helal ve pak yemekler yemeye davet ediyor. Nitekim Maide suresinin 88. ayetinin bir bölümünde şöyle deniliyor:

Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden helâl, iyi ve temiz olarak yiyin

İslam dini, helal ve haram yiyeceklerde, genel konularla yetinmiyor. Bir çok ayet ve rivayette açık ve belirgin olarak bazı yemekler haram ve yasak olarak açıklanıyor. Yüce Allah aralarında domuzun da bulunduğu bazı hayvanların etinin haram olduğunu belirtiyor. Ölü hayvanlar, kuşlar ve yırtıcı hayvanların eti haramdır. Ayrıca eti helal olan hayvanların kanı, haramdır. Bitkiler arasında ise insanın ölümüne sebep olan zehirli olan bitkilerin yenmesi yasaklanıyor. Bu arada alkol içeren ve sarhoşluğa sebep olan içeceklerin içmesi de yasaklanıyor.

Tabi ki haramların çerçevesi, yiyecek ve içeceklerle sınırlı kalmıyor. Helal veya haram kazançlar, yiyeceğin helal ve haram olmasında doğrudan etkilidir. İslam’da çalışmaktan elde edilen helal kazanç, çok değerlidir ve yüce Allah’ın hoşnutluğuna sebep olur. Diğer taraftan hırsızlık, ve benzeri suçlardan kazanılan kazançlar haramdır. Haram ve gayrı meşru mallardan hazırlanan en lezzetli yiyeceklerin yenmesi bile haramdır ve kötü ruhsal ve ahlaki etkileri kaçınılmazdır.

Bilindiği gibi günümüzde bir çok araştırmacı, gıda maddelerinin insanın ahlak ve ruhsal durumu üzerine bıraktığı etkilerini araştırmakla meşgul. İranlı uzman Dr. Paknejad bu bağlamda şöyle diyor: bilim adamları davranış özelliklerinin intikal ettirilmesinde hormonların rolünü anlamış bulunuyor. Bilim adamları, hormonların ahlaki davranışlarda etkili olduğunu belirtiyorlar. Söz konusu bilim adamlarına göre beslenme, vücuttaki hormonlar ve diğer salgılarla bağlantılıdır. Öyle ise beslenme, insanın ahlakını dolaylı olarak etkiliyor.

İslami rivayetlere göre vahşi hayvanların etinin yenmesi, insanda kasvet ve şiddet eğilimini, domuz etinin yenmesi de bu hayvanın bariz özelliklerinden olan cinsel sapkınlığı arttırıyor. Kuran kerim müminun süresinin 51. ayetinde helal ve münezzeh yiyecekler sayesinde iyi amelde bulunma konusunu çok zarif bir şekilde anlatarak şöyle buyuruyor:

Ey peygamberler! Temiz şeylerden yiyiniz ve iyi ameller işleyiniz. Doğrusu ben, sizin yaptığınız şeyleri tamamen bilirim.

Bu ayet iyi amelde bulunmak ve pak ve helal gıda maddesi arasındaki özel bir bağlantının var olduğunu belirterek, salih amelin aslında helal gıdanın sonucu olduğunu belirtiyor.

Belirttiğimiz gibi İslam, haram yiyeceklerin insan fiziği ve psikolojisine zararlı olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar ve beslenme uzmanları, domuz eti ve alkollü içecekler gibi besin maddelerinin zararlarına vakıf olarak bu konuda uyarıda bulunuyorlar.

Örneğin domuz eti insan vücudunda bazı paraziter hastalıklara sebep oluyor. Bu parazitlerin bir bölümü, en yüksek sıcaklıklarda bile yok olmuyor ve hatta insan vücuduna ulaştığında, önemli oranda üremeye başlıyor.

Çağımızda alkollü içeceklerin kötü sonuçları da her kes tarafından biliniyor. Alkol, karaciğer, yemek borusu, boğaz, gırtlak, ağız ve göğüs kanseri riskini arttırıyor. Alkol tüketimi ince bağırsak ve mideye hasar veriyor ve insanın besin maddelerini cezbetmesini etkiliyor.

Diğer taraftan şarap ve diğer alkollü içecekler insanın beynini de olumsuz yönde etkilerken, doğru düşünmesi ve mantıklı davranmasını engelliyor. Öyle ki sarhoş biri her türlü suçu ve hatta cinayeti işleyebilir. Alkollü biri sadece kendine ve toplumuna zarar vermekle kalmıyor, gelecek nesillerin de psikolojik sorunlar yaşamasına sebep oluyor.

Uzmanların her geçen gün islamın sağlık konusundaki öğretilerinin faydası ile daha fazla tanışmasını umut ediyoruz. Bizlere program boyunca eşlik ettiğiniz için teşekkür ederken, görüşlerinizle bize yol göstermenizi ve eleştirileriniz ile de programımızın daha verimli olmasını sağlamanızı diliyoruz. Hepinizin yüce Allah’ın öğretileri sayesinde sağlıklı günler geçirmenizi niyaz ediyoruz. Sağlıcakla kalın